ŠKODA Economy Run

Škoda Economy RunÚčel akce:

Na určené trati (dle itineráře) dokázat, že lze i v dnešním hustém silničním provozu dosahovat dobrou průměrnou cestovní rychlost, malou spotřebu paliva a šetrně se chovat k přírodě. Soutěž je určena jen pro vozy značky Škoda s motory benzínovými i naftovými.

Číst dál: ŠKODA Economy Run

Letmé nahlédnutí do historie

Že se řidiči pokoušeli o úspornou jízdu prakticky už sto let, je celkem logické, i když dětská léta automobilu byla záležitostí bohatých, kterým na spotřebě nijak moc nezáleželo. Když ale později automobil zlidověl, rozšířil se do středních společenských vrstev, začala hrát úspora větší roli. Nižší spotřebu začali využívat především výrobci aut jako prodejní argument.

Když se někdy před čtvrt stoletím zaváděl na rakouský trh nový typ "brouka", VW 1300, byl náš motoristický novinář Karel Hrubec spolu s třicítkou dalších kolegů převážně z Rakouska, Německa a Maďarska pozván k ekonomické jízdě novým vozem z Vídně do Brna. Redakční posádka časopisu Signál dojela do cíle u bran brněnského výstaviště se čtvrtým nejlepším výkonem: asi čtyři a čtvrt litru na 100 km.

Číst dál: Letmé nahlédnutí do historie

Vznik a historie Economy Run

Škoda Economy Run - soutěž o nejúspornější způsob jízdy automobilů této značky. Podobné soutěže u nás vznikaly a postupně zase zanikaly, což lze chápat jako méně atraktivní měření hůře souměřitelného. Vozy různých výrobců o rozdílné hmotnosti i objemu válců lze sice postavit na start, ale není možné zajistit soutěžícím rovnocenné podmínky . Toto je největší předností Economy Run Škoda: všichni s vozy téže značky a stejné kubatury. Za takových podmínek se skutečně ukáže, jak to kdo umí: počínaje péčí o svůj vůz a konče jezdeckou technikou a taktikou soutěžícího, který absolvuje předepsanou kilometráž v normálním silničním provozu v limitovaném čase. Toto jsou hlavní důvody zájmu účastníků z řad běžných majitelů vozů Škoda o soutěž.

Mnozí se objevují na startu po celou řadu ročníků, a z nich se také rekrutují často i vítězové (i když to není pravidlem). Důkazem toho, že soutěž má opravdu něco do sebe, je i skutečnost, že o ni jeví zájem většinou motorističtí novináři, pro které byla v posledních letech otevřena samostatná kategorie.

Číst dál: Vznik a historie Economy Run