Výsledky ŠKODA Economy Run 2014

 MG 7690a33. ročník soutěže ŠKODA Economy Run se uskutečnil v sobotu 20.9.2014. Trať soutěže se skládala ze dvou etap, které bylo nutno projet v jednom dni. Celková délka byla 327,7 kilometru a časový limit byl stanoven na rovných šest hodin. Minimální průměrná rychlost tedy byla v letošním ročníku 54,62 km/h. Trasa zavedla 48 soutěžících posádek do závodu Škoda Auto Vrchlabí, kde byla hodinová přestávka na oběd.

Spolupořadateli soutěže byli tak jako v předchozích letech ŠKODA Auto a.s. a ÚAMK Automotoklub ŠkodaMladá Boleslav. Komfortní zázemí opět poskytlo ŠKODA Service Training Centre a o technickou stránku soutěže se starali mechanici ze Servisních služeb ŠKODA Auto. Pravidla soutěže jsou zpracována v podrobných Propozicích.

Vítězové předchozího ročníku Marek Tribula a Martin Kadlec přešli do pořadatelského týmu a významným dílem se podíleli na zavedení a testování nové metody měření množství pohonných hmot v nádrži a tedy změření spotřebovaného množství paliva v průběhu soutěžebez nutnosti tankování. Všichni soutěžící byli v průběhu soutěže monitorováni systém ONI, takže bylo možné jednoduše kontrolovat dodržování předepsané trati a na trasu umístit tři virtuální radary, kde bylo sledováno dodržování omezení rychlosti.

Celkovými vítězi a zároveň vítězi své třídy se stali Jiří Pilný a Petr Šíma na voze Octavia II combi s motorem 2.0 TDI DPF/103kW s emisemi CO2 ve výši 77,880g/km (průměrná spotřeba 2,95 l/100km). Stejných hodnot dosáhla i posádka Michal Kubeš, Pavla Ležalová s vozem Fabia II a motorem 1.4 TDI PD/51kW. O prvenství rozhodlo až druhé kritérium pro hodnocení - vyšší zdvihový objem motoru. Pod emisní hladinu CO2 ve výši 80g/km se dokázala dostat i třetí posádka v pořadí Lenka Zusková, Monika Dvořáková s vozem Octavia III combi a motorem 1.9.TDI PD/103kW a to jen důsledkem penalizace za překročení rychlosti na jednom z virtuálních radarů. Pod hladinu 90g/km emisí CO2 se dostalo celkem 12 posádek a pod hladinu 100g/km CO2 již plná polovina.

Těsně pod stupni vítězů se umístili dvě posádky s vozy Citigo.

Kompletní výsledkový servis naleznete v příloze článku.

Fotogalerie je k dispozici zde .